Artykuły Kobieta Mężczyzna

Zdrowie psychiczne w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. I bardzo newralgiczny. Warto pamiętać, że podczas ciąży trzeba dbać nie tylko o dobrostan fizyczny ciężarnej kobiety ale również o jej psychikę.

Słyszymy i powtarzamy „ciąża to nie choroba”, „ciąża to stan fizjologiczny”. Jak na to patrzy psychologia i psychoterapia? Ciąża jest niesamowicie szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Momentem oczekiwania, zawieszenia. Wiele kobiet doświadcza „zwrotu do wewnątrz”, nawiązując komunikację z dzieckiem, częściej zwracając uwagę na swoje samopoczucie budują autorefleksyjność, która kiedyś stanie się ważnym zasobem w wyzwaniach życia rodzicielskiego. Wiele ciężarnych zaczyna bardziej niż kiedykolwiek intensywnie i barwnie śnić. W psychoterapii to zjawisko wyjaśniane jest poprzez dużo łatwiejszy dostęp do wczesnych wspomnień i emocji jaki zyskuje się w ciąży.

Zmiany w psychice podczas ciąży

Okres ciąży to czas redefiniowania swojej tożsamości, przechodzenia ze stanu córki do stanu matki. Kobieta w ciąży może też doświadczać nasilonego lęku i objawów depresyjnych. Bardzo często kobiety obawiają się przebiegu porodu, szczególne obawy wzbudza poród siłami natury. Innym częstym lękiem jest pytanie „czy będę w stanie zająć się noworodkiem?”. Takie lęki, choć zupełnie zrozumiałe, powinny zostać omówione. Zawsze w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, czyli psychoterapeutą. Przebieg ciąży ma wpływ na to jak kobieta wejdzie w macierzyństwo.

Co po narodzinach dziecka?

Kiedy dziecko pojawia się na świecie z reguły zorganizowanie konwencjonalnej psychoterapii jest utrudnione przez potrzeby noworodka i samopoczucie kobiety. W takim przypadku warto zaproponować kobiecie terapię online korzystając np. z serwisu trzymsie.pl. Terapia online zminimalizuje czas, w którym kobieta jest niedostępna dla swojego dziecka. Ciało kobiety w połogu jest osłabione, wyjście do centrum psychoterapeutycznego naraża kobietę na złapanie infekcji lub przemęczenie się. W formule online kobieta korzysta ze wsparcia w swoim domu, dzięki temu minimalizuje ryzyka. Psychoterapia może być unikalną szansą zadbania o siebie i przygotowania się do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka – narodziny dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *