Dieta

Żelazo dla dzieci? Czy dzieci powinny przyjmować żelazo w postaci suplementów diety, czy może wystarczy odpowiednie żywienie?

Żelazo jest pierwiastkiem, który w diecie dziecka odgrywa istotną rolę. Jego niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej zniwelować niedobory tego pierwiastka, czasami poprzez podawanie odpowiednio dobranych suplementów diety.

Deficyt żelaza u dzieci jest jednym z najczęściej pojawiających się niedoborów pokarmowych. Wynika on przede wszystkim z niedożywienia lub nieodpowiedniej diety. Niedostateczna ilość tego pierwiastka prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dziecko nie tylko staje się senne i anemiczne. Niedokrwistość spowodowana znacznym brakiem żelaza może skutkować pojawieniem się zmian w sercu oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Dlatego ważne jest, by zadbać o odpowiednią podaż tego pierwiastka. Warto jednak mieć świadomość, że żelazo dla dzieci nie zawsze musi być podawane w formie suplementów.

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa

Jeżeli u malucha nie są widoczne objawy niedokrwistości, żelazo nie musi być dodatkowo suplementowane. Warunek jest tylko jeden: codzienny jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany – tak, by posiłki dostarczały właściwą ilość pierwiastka.

Zgodnie z rekomendacjami, zapotrzebowanie na żelazo u dzieci w wieku 1-8 lat wynosi 7-10 mg na dobę. Nastolatkowie płci męskiej powinni otrzymywać ok. 11 mg żelaza, natomiast dziewczęta w wieku 9-13 lat – ok. 8 mg dziennie, a w wieku 14-18 lat aż 15 mg dziennie.

Chcąc pokryć zapotrzebowanie na żelazo wyłącznie z diety, należy pamiętać o odpowiednim komponowaniu posiłków. Istotne jest, by wybierać te produkty spożywcze, które stanowią bogate źródło tego pierwiastka.

zelazo

Suplementy z żelazem niezbędne w przypadku niedoborów

Są takie grupy dzieci, u których podawanie żelaza w postaci suplementów diety to konieczność. To przede wszystkim osoby narażone na niedobór tego pierwiastka, czyli:

  • niemowlęta w okresie intensywnego wzrostu – między 6. a 20. miesiącem życia
  • wcześniaki
  • niemowlęta, których matki miały problem z niedoborem żelaza w ciąży
  • młodzież w okresie dojrzewania

Nowa grupa ze wskazaniami względnymi do suplementacji żelaza:

  • nawracające zakażenia układu oddechowego
    i pokarmowego
  • okres szybkiego wzrostu
  • upośledzone łaknienie
  • dzieci z nadwagą lub otyłością

źródło: Pleskaczyńska A, Dobrzańska A. Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania Standardy medyczne/pediatria. 2011; 8:33–39

Ponadto suplementację należy rozpocząć w przypadku zaobserwowania objawów niedokrwistości.

Samo żelazo dla dzieci to za mało…

Warto mieć również świadomość, że głównym czynnikiem stymulującym przyswajanie żelaza niehemowego  (pochodzącego z roślin i suplementów diety) jest witamina C. Jak pokazują badania naukowe, nawet niewielka jej ilość jest w stanie zwiększyć wchłanianie żelaza nawet trzykrotnie. Dlatego suplementy dla dzieci zawierające żelazo powinny dodatkowo  w składzie zawierać witaminę C– tak jak preparat Meltiki Żelazo. Dzięki temu można szybko i skutecznie uzupełnić niedobory tego pierwiastka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *